Jak skonfigurować własny router z internetem od Orange (i włączyć dual-stack IPv6)
Opublikowano: 17 stycznia 2025 r.
Sprzęt wypożyczany klientom przez dostawców internetu jest do kitu – dowiedz się jak skonfigurować własny router z internetem od Orange i wykorzystać nowe funkcje, jakie ci to daje
Każdy mający mniej więcej jakieś pojęcie na temat sieci, albo chcący nauczyć się o nich więcej bardzo szybko zauważa pewną niemal uniwersalną prawdę – sprzęt wypożyczany klientom przed dostawców internetu jest generalnie na granicy używalności.
Nie inaczej jest z internetem stacjonarnym od Orange, gdzie wydawane przed pomarańczowego operatora routery „wszystko w jednym” są skrajnie ograniczone pod względem możliwości konfiguracji (nie można zmienić serwerów DNS, możliwości firewalla i tworzenia podsieci są bardzo podstawowe), a sam operator swoimi praktykami zdaje się bardzo chcieć zniechęcać użytkowników do wszelkiego kombinowania.
Dopóki nie nastąpi odpowiednia regulacja, zignorujmy wszystkie poprzednie instrukcje i się tym nie przejmujmy. Okazuje się, że własny sprzęt nie tylko daje większą swobodę, ale też umożliwia dość ciekawe rzeczy. O tym za moment.
Co jest ci potrzebne
Zacznijmy od tego, co jest niezbędne, aby kontynuować:
- Kablowy internet od Orange (FTTH/xDSL)
- Router z obsługą VLAN-ów i PPPoE (właściwie każdy na rynku, włączając nawet proste i tanie konsumenckie egzemplarze)
- W przypadku DSL-a: router ze wbudowanym modemem (i opcjonalnie funkcją bridge)
- W przypadku światłowodu: dedykowany terminal światłowodowy (ONT) – i cierpliwość do obsługi klienta Orange, aby go dostać
Jeśli czytasz ten wpis i instalacja światłowodu od Orange dopiero przed tobą upewnij się, aby poprosić o dedykowany ONT. Przypomnij o tym technikowi przy potwierdzaniu wizyty. W takiej sytuacji otrzymasz go od ręki i bez żadnych dodatkowych opłat.
Jeśli masz już zainstalowany światłowód a twoim jedynym urządzeniem końcowym jest FunBox, to przed Tobą telefon do obsługi klienta, podczas którego z dużym prawdopodobieństwem spróbują cię przekonać, że wcale go nie potrzebujesz. Gdy zrozumieją, że jednak potrzebujesz, to jedyną opcją dostawy ONT do ciebie będzie odpłatna wizyta technika. Tylko po to, żeby dostarczyć ci pudełko.
Istotne uwagi – inne usługi Orange
W przypadku korzystania z telewizji i/lub telefonii internetowej od Orange przejście na własny sprzęt może być bardziej skomplikowane.
Samemu mam tylko internet od Orange. Korzystając z VoIP, niezbędna będzie osobna bramka SIP bądź router z taką wbudowaną oraz wywalczenie od Orange danych konfiguracji tej usługi.
W przypadku IPTV niezbędne może być odpowiednie skonfigurowanie VLAN-ów w sieci lokalnej – nie mam wiedzy na ten temat, polecam ten wpis na trzepaku: „Orange FTTH Triple Play na własnym sprzęcie”.
Konfiguracja podstawowa
Dokładne kroki będą się różnić w zależności od używanego routera, ale ogólna zasada jest dość prosta i identyczna dla światłowodu i DSL-a
- Konfigurujemy VLAN 35.0 na interfejsie WAN – tym, do którego podłączysz ONT
- Ustawiamy rodzaj połączenia z internetem na PPPoE (PPPoA w DSL-u)
- Logujemy się do sieci operatora (dane logowania do znalezienia m.in. w aplikacji Mój Orange), np.
[email protected]
. Polecam dodanie przedrostkaBEZ_OCHRONY-
do nazwy użytkownika, co poskutkuje wyłączeniem (większości) firewalla po stronie ISP.
W większości wypadków to tyle. Połączenie z internetem powinno być aktywne, pozostawiając wszystkie inne ustawienia jak DNS, DHCP, firewall, itd. do twojej dyspozycji.
Inne ciekawe opcje – IPv6 i dual-stack
Orange jest de facto jedynym operatorem w Polsce traktującym IPv6 choćby w połowie poważnie. Wszyscy klienci sieci mobilnej Orange od kilku lat otrzymują wyłącznie adresy IPv6 (z translacją adresów IPv4), a każdy klient sieci stacjonarnej może otrzymać blok adresów IPv6 o rozmiarze /56
. Nie oznacza to jednak, że konfiguracja i praktyki po stronie operatora względem IPv6 są całkowicie dobre.
Jednym z problemów jest choćby to, że wsparcie IPv6 działa na zasadzie dobrowolnej aktywacji (opt-in), a gdy klient się na taką zdecyduje dodając do danych logowania PPPoE sufiks /ipv6
, automatycznie traci przez to dostęp do publicznego adresu IPv4 (Dual-Stack Lite).
Korzystając z własnego routera można obejść to ograniczenie FunBoxów i skonfigurować prawdziwy dual-stack z publicznymi zarówno adresami IPv6, jak i IPv4.
Większość routerów na rynku pozwala na ustawienie konfiguracji połączenia z internetem przez IPv6 całkowicie odrębnie od IPv4. Będzie to potrzebne w tym przypadku. Wystarczy skonfigurować połączenie IPv6 przez PPPoE i wprowadzić te same dane logowania, ale z sufiksem
/ipv6
na końcu nazwy użytkownika, na przykład
[email protected]/ipv6
.
Wówczas router sam powinien zestawić tunel PPPoE oraz klienta DHCPv6-PD przekazującego adresy do sieci lokalnej. Warto zaznaczyć, że przydział adresów IPv6 jest dynamiczny, tak samo jak adres IPv4 – będzie ulegał zmianie co jakiś czas. Jeśli potrzebujesz stałych adresów IPv6 lub chcesz wystawiać usługi do internetu, będzie ci potrzebny adres ULA bądź usługa DDNS.
Zobacz też
- IPv6: Why End-to-End Connectivity Matters and How It Benefits You – praktyczne korzyści z używania IPv6 w amatorskich projektach
- Orange FTTH on a custom router oraz Orange FTTH and IPv6 – part two – bardziej techniczne przedstawienie metod konfiguracji, oraz konfiguracja DS-lite przez tunel IPIP (jak w FunBoxie)
Jeśli masz jakieś pytania albo uwagi, napisz do mnie na fediwersum – można mnie tam znaleźć jako @[email protected]
.
Jeżeli podobał ci się ten wpis, możesz udostępnić go dalej lub wesprzeć moją działalność stawiając mi kawę.